Првонаграђена прича на конкурсу сатире и хумора „Живојин Павловић Жикишон 2013“ на тему „Култура и уметност“:
ГАЛЕРИЈА САВРЕМЕНЕ УМЕШНОСТИ
Било је тмурно поподне. Завршавао сам неке послове у граду. Баш када сам кренуо кући, почео је пљусак. Утрчао сам кроз прва отворена врата на која сам наишао, да тамо сачекам док прође. Испоставило се да је у питању мала галерија савремене уметности. Унутра је, осим галеристкиње, која је седела за столом поред улаза, био само још један човек. Средњих година, са кратком црном брадом, у шареној кошуљи са високом крагном и широким, врећастим панталонама беж боје. Због необичне одеће деловао ми је као неки чудак. Стајао је поред једне слике која ме је на први поглед подсетила на хистерично претрчавање мачке преко платна, након што је грешком угазила у боју. Поделио сам своје мишљење са ексцентриком:
– Како Вам се ова чини? Мени ово изгледа као гнев кућног љубимца.
– А не чини Вам се да се ради о судару конзумеризма и скромности, умерености и још неких, давно заборављених вредности?
– Не. Чини ми се као да је мачка угазила у фарбу и онда онако помахнитала претрчала преко белог столњака. Ево, овде се јасно виде трагови кочења, а ови отисци су шапице. Сто посто! Разумем се, имам мачку код куће. Уз ову слику ми никако, али ама баш никако не иде наслов: „Потрошачко друштво пред најтежим испитом“.
– То запажање Вам је на нивоу пећинског човека у Алтамири када је видео цртеж свог сустанара. Ви сте свакако остали заглављени у првој, физичкој равни. А шта је са метафоричком?
– Не знам, али ова слика десно, па ово је тек циркус! Жали боже оволике фарбе! Молим Вас, је л’ ово овде кловн? Некако ми је тужан за кловна, али опет… а назив: „Бреме писмености“ – па дајте, молим Вас! Ни трага од онога што ја овде видим.
– Није кловн. Само закржљалом оку може тако да делује. То је наставник у основној школи, мој господине. Видите ли како му је чело наборано од бриге за младе нараштаје?
– Ја сам мислио да се то кловну размазала шминка.
– Ама, човече, то НИЈЕ кловн! Схватате? Зар не видите књигу наставе коју носи под мишком? Не примећујете ни његове пословично празне џепове, док се бори да својој породици и себи обезбеди егзистенцију, док одваја од уста да би прехранио своју децу, док држи приватне часове да би…
– Жао ми је. Нисам убеђен. И даље мислим да је кловн.
– Ударићу вас. Престаните!
– Добро, де. Баш сте неки намћор. Е, ОВА ми се, рецимо, свиђа – једноставна је и некако директна. Велико црвено „Х“ на зеленкастој подлози.
– То је хидрант.
– Па шта? Је л’ није дозвољено да ми се хидрант свиђа више од ових мачијих шапа и тужног кловна?
– Немате! И напустите изложбу! Ништа не разумете и још дајете ужасне коментаре!
– Молим? А ко сте, молићу, Ви, да ме избаците?
– Ја сам аутор ове продајне изложбе, академски сликар Жврљић.
– А, па сад је мени јасно зашто Ви толико браните ове глуп… пардон, ове слике. Али, ако дозволите да Вам кажем, као аутентични глас народа – тешко ћете Ви то овако продати. Људи се боје ствари које не разумеју. Таква нам је природа. Јесте ли продали неку слику до сада?
– Па… нисам. Али, изложба је постављена тек пет дана. Још се није ни прочула.
– Пустите те приче! Кладим се да би, уз малу интервенцију, ове слике ишле к’о луде.
– Какву интервенцију?
– Само да им ја дам нове наслове. Народске. По ономе како их ја видим. Ако дате људима за право, осетиће да су на неки начин повезани са уметношћу. Овако, она их одбија. Пружите ми шансу! Ако продамо нешто до увече, делимо зараду. Може?
– Знате шта? Радио сам и луђе ствари. Ипак сам ја уметник. Вреди покушати. Ево Вам папир, испишите нове наслове. Шта, уосталом, могу да изгубим? Углед у друштву ионако одавно немам. Али њега сам свесно жртвовао, чим сам одлучио да ћу се бавити сликарством код нас. А лепо ми је мој покојни отац говорио: „Сине Реља, остави се тих глупости, иди тренирај лепо фудбал, па да ожениш певачицу народњака и бог да те види!“
– Маните се празне приче! Ускоро ће овамо нагрнути људи, киша се појачава. Дајте тај папир овамо!
Пошто сам окачио нове називе поред слика, изашао сам испред галерије и почео да вичем: „Навали, народе! Бесплатан заклон од кише и уметност по мери народа! Свратите и насмејте се брљотинама на платну!“ Пет минута касније, прва група посетилаца ушла је у галерију, тражећи, као и ја нешто раније, заклон од немилосрдне кише. Пришли су слици са насловом „Иде маца око тебе“ и почели да се подбадају и кикоћу са одобравањем. Затим су наставили до „Тужног кловна“. Реакција је поново била позитивна. Након што су обишли и „Слоново уво“ и „Кило меса без коске“, пришли су галеристкињи и нешто је тихо упитали. Пет минута касније, продата је и прва слика. „Тужни кловн“ је очигледно пробудио емоције и сећања на рано детињство старијег господина у одвратном смеђем капуту.
– Шта сам Вам рекао?
– Просто невероватно. Да ми је неко причао да ће једна сиров… један сликарски аналфабета да направи овакво маркетиншко чудо, не бих му веровао.
– Само гледајте и уживајте!
У року од сат времена распродали смо све. „Дебела жена заклања језеро“ и „Црни чича Глиша уоквирен жутом“ су отишле међу првима. Продали смо чак и тоталне аутсајдере: „Им’о сам неког платна и боја па гре’ота да се баце“ и „У мртвом друштву, мртва природа“.
Киша није престала ни до затварања галерије. Кући сам се вратио таксијем, пуног срца и још пунијих џепова. Са сликаром сам на лицу места договорио још једну изложбу, чим стигне да нажврља десетак нових слика.
Ко каже да од уметности не може да се живи? Само је неопходан приземнији приступ. Људима треба пружити шансу да схвате уметност на прави начин. Још ако нас киша послужи…
Огњен Шестић (Београд)