Трећенаграђена прича на конкурсу сатире и хумора „Живојин Павловић Жикишон 2013“ на тему „Култура и уметност“:
УМЈЕТНИК ЈЕ ПРИСУТАН
Шетајући се квартом поред старе жељезничке станице на фасади једне оронуле али још увијек лијепе зграде угледао је необичан плакат. Текст бијаше исписан калиграфским словима које је начео зуб времена, не оног стварно протеклог, већ на умјетнички начин дочараног времена, времена које је прохујало али још увијек покреће успомене. Богато исцртана слова с једне стране освајала је прецизно исцртана паучина. С друге стране уз слова су се верале једре, зелене пузавице. Нека од слова бијаху поломљена али не толико да би им ломови угрозили препознатљивост. Могла су се читати лакше и течније него њихови тек одштампани графички пандани. Зграда је била у сличном стању као и текст с тим што је на прочељу грађевине писало да је подигнута прије више од 100 година, а текст иако му је недостајао датум очигледно је био написан, односно исцртан колико јуче. Најављивао је догађај који ће почети вечерас. Обавештење на фасади и сама зграда били су у тихом сагласју. Предати сјетним успоменама дисали су истим, умјетничким дахом.
„У овој згради ствара умјетник”, писало је на плакату, „Његово дјело дубоко је зашло у 21. вијек. Прије него се на зиду зграде постави плоча о умјетниковом присуству, умјетник ће додијелити згради улогу умјетничког објекта. Током трајања перформанса – Прво умјетност, потом споменици унаприједиће се свијест и о умјетничком дјелу које чини умјетника умјетником и о умјетнику који дјело чини умјетничким. Вечерас од поноћи зграда почиње свој умјетнички живот. Онога тренутка када у њој вјера у умјетност падне испод 51% перформанс ће бити окончан.”
Плакат је прочитао неколико пута.
Суочен са вишезначном умјетношћу и симболима чији смисао није могао докучити почео се распитивати о згради, плакату, перформансу и умјетнику. Одговоре је тражио у умјетничким удружењима, у фондовима за културу и умјетност, прелиставао каталоге самосталних и групних изложби, писао ликовним критичарима и редакцијама лексикона домаћих умјетника… Ни трага згради, умјетнику, перформансу… У међувремену редовно је обилазио умјетничко поприште. Надао се да ће на затварању перформанса имати више среће него на отварању које је испратио из мрака узалуд ишчекујући да се нешто деси.
Како је мистерија узимала маха одлучио се да дубље загребе по амбијенту и бићу умјетности која му је голицала машту. Отишао је у катастар интересујући се ко је уписан као власник зграде и у каквим је релацијама са невидљивим умјетником и његовим пројектом. Сазнао је да је власничке папире одавно прекрила паучина, да су власников гроб освојиле пузавице, а његови се наследни редови погубили по далеким континентима. У тужној стварности указали су му и на једну свијетлу тачку. Непознати добротвор одржавао је умјетничке потенцијале зграде колико толико још увијек живим. На жалост сва је прилика да ће због незаинтересованости средине за савремену умјетност, постојећем објекту ускоро промијенити намјену, рекоше у катастру.
Умјетнички доживљај који га је током једне поподневне шетње поред старе жељезничке станице увео у сферу модерне умјетности давао му је наду да ће се зграда, умјетник и перформанс ипак изборити за своје мјесто у нашој запуштеној и занемареној култури. У тој илузији живио је све док га приликом једног од редовних, опет поподневних обилазака, није сачекао уништен плакат. Зграда је очигледно изгубила вјеру у умјетност. Своје сумње желио је провјерити у катастру.
Простори који се не успију уподобити с друштвено-културним потребама и умјетничким наслеђем биће лишени сваке законске заштите, писало је у документу који је добио из катастра.
Да вјера у умјетност није пала испод 51%, да умјетност нијесу побиједили проценти, на мјесту старе зграде не би се градио канцеларијско-стамбени простор. Ако је култури за утјеху, на заштитној огради око будуће седмоспратнице освануо је нови плакат у виду фотографије на великом металном платну. Визуелно је најављивао спомен плочу на фасади будуће грађевине, плочу која ће подсјећати на умјетниково присуство у старој згради.
Управо тај нови плакат бацио га је у још већу дилему. Никако да схвати да ли је перформанс Прво умјетност, потом споменици пропао или успио.
Ранко Рајковић (Подгорица, Црна Гора)